Међународни дан младих установиле су Уједињене нације 1999. године као би се поспешила видљивост потреба младих широм света, и унапредиле политике које ће одговорити на њих. Млади нису хомогена група, па се и њихове потребе разликују у односу на читав низ фактора који их окружују.
Према анкети Републичког завода за статистику, у 2019. години стопа младих у НЕЕТ ситуацији је износила 15.3%, што је 2.8% мање у односу на претходну годину. Ово се односи само на младе од 15 до 24 година старости, те не обухвата младе у целини, до 30 година како их дефинише Закон о младима. Зато желимо да овог 12. августа посебно скренемо пажњу на младе у НЕЕТ ситуацији, јер је COVID-19 криза додатно продубила неједнакости маргинализованих младих. НЕЕТ је скраћеница позајмљена из енглеског језика и обухвата младе које нису у систему образовања, радном односу или систему обучавања.
Транзиција од образовања до запослења, а тиме и до осамостаљења младих, кључни је јаз када говоримо о младима у НЕЕТ ситуацији. Према истраживању о НЕЕТ младима, које спроведено у оквиру пројекта “Наша заједница, наша будућност – већа сарадња и запошљавање младих”, фактори који утичу на то су неинформисаност и друштвена изолованост, мањак прилика за почетно запослење што даље води до недостатка компетенција и радног искуства за даље запошљавање.
Прилике за запослење које су на располагању младим људима често су ограничене на прекарне послове који не воде ка сталном запослењу. У питању су привремена ангажовања или послови са непуним радним временом, који иако јесу излаз из НЕЕТ ситуације држе младе у сталном ризику повратка у исту. Не смемо заборавити и на додатне економске изазове и права на рад који ће бити условљени последицама изазваним пандемијом COVID-19 и који ће још теже погодити маргинализоване младе.
Пројекат “Наша заједница, наша будућност – већа сарадња и запошљавање младих” тежи да осигура континуирану и системску подршку младима у НЕЕТ ситуацији. Кроз рад са организацијама цивилног друштва и институцијама развијамо и заговарамо услуге које пружају подршку младима у складу са њиховим специфичним потребама.
Данас, на Међународни дан младих стављамо на располагање интерактивну платформу – neetmladi.info на којој ће се наћи ресурси који до сада нису постојали, а намењени су раду са младима у НЕЕТ ситуацији. У наредном периоду у оквиру платформе биће доступно прво свеобухватно истраживање о младима у НЕЕТ ситуацији које ће допринети разумевању друштвених и економских фактора који доводе до НЕЕТ ситуације и потреба младих на основу којих се даље развијају услуге и политике.
Платформа ће такође садржати и практични водич за организовање квалитетних радних пракси и теренски омладински рад, као и истраживање о младима и предузетништву.
Кроз текстове, доступност информација и услуга, као и интерактвне дискусије платформа ће покрити велики број тема од значаја за НЕЕТ младе.
Иако се бележи напредак у проценту запослености младих, њихово додатно активирање, посебно оних у НЕЕТ ситуацији, осим индивидуалног, има и посебан друштвени значај. На тај начин осигурава се њихов останак у земљи, и учешће на тржишту рада које је неопходно за даљи развој економије. Још увек немамо податке колико је глобална пандемија COVID-19 вируса утицала на положај младих у НЕЕТ ситуацији, али са сигурношћу имамо закључак да је смањење несигурности младих од изузетног значаја у неизвесном периоду који предстоји. Стога се залажемо да се увек и стално прича о младима и са младима, али и да се ради на креирању конкретних политика за младе у НЕЕТ статусу, како би се унапредила системска брига о младима.
Београдски центар за људска права, 12. август 2020.
Кровна организација младих Србије, у Београду
Национална асоцијација практичара и
практицарки омладинског рада,
Организација Емпирија